Etiketa v aikido
Říká se, že japonská bojová umění začínají a končí zdvořilostí. Etiketa vytváří rámec bezpečí a respektu, ve kterém můžeme společně cvičit bojové techniky a přitom se rozvíjet a zůstat přátelé.
I když vám na začátku může japonská etiketa připadat trochu exotická, po pár trénincích se vám úklona bude zdát stejně přirozená jako podání ruky. A opravdu to tak je – úklona je v japonské kultuře obyčejné a zároveň vstřícné vyjádření úcty k druhým, jako je podání ruky u nás.
Začátečníci obvykle rychle odpozorují těch několik pravidel, která používáme na tatami, takže tady je jen jejich krátké shrnutí:
- Při vstupu do dódžó a při vstupu na tatami se ukláníme směrem k obrazu zakladatele aikidó, Moriheie Uešiby. Totéž děláme, když z tatami nebo z dódžó odcházíme.
- Když vstupujete na tatami, odložte své přezůvky na kraji tatami, špičkami od tatami a patami k tatami.
- Krátké sezení před tréninkem nám pomáhá vrátit se do svého středu a připravit se na trénink, při závěrečném sezení máme chvíli na integraci toho, co jsme během cvičení získali.
- Při společném pozdravu na začátku tréninku říkáme „onegaišimas(u)“ (prosba o „pozornost“), na konci tréninku děkujeme slovy „dómo arigató gozaimaš(i)ta“ (samohlásky v závorkách jsou neznělé).
- Na začátku i na konci každého jednotlivého cvičení s partnerem se navzájem ukláníme.
- I když si vezmeme na cvičení nějakou zbraň (meč, tyč, nůž), na začátku a na konci cvičení ji zdravíme úklonem.
- Pokud přijdete pozdě na trénink, je to v pořádku, to se občas stane. Posaďte se na kraj tatami a vyčkejte, až vás učitel pozve dovnitř. To je náhrada za úvodní pozdrav, který jste zmeškali a pomůže vám naladit se na atmosféru, která je v dódžó. A pokud jste přišli až po rozcvičce, tak se také trochu rozcvičte sami.
- Pokud potřebujete z hodiny odejít dřív, řekněte to učiteli a rozlučte se s ním. Stejně se ohlaste, pokud potřebujete opustit tatami kvůli toaletě, pití nebo momentální nevolnosti. Toto pravidlo má přímý bezpečnostní důvod − učitel je zodpovědný za dění na tatami a musí vědět, jestli odcházíte do kina (a popřeje vám hezký večer), nebo protože se vám motá hlava (kdy může někoho požádat, aby vás doprovodil na tramvaj).
- Součástí atmosféry dódžó je, že starší studenti pomáhají mladším.
Všechna tato pravidla mají svůj smysl a pomáhají nám vytvářet atmosféru soustředění a rozvoje, kterou máme na tatami tak rádi. Takže vás zvu, abyste každou úklonu naplnili vdečností nebo respektem.
Obsah příručky pro začátečníky
- Úvod pro začátečníky
- Dělám to správně?
- Tajemství je… pravidelné cvičení
- Základní koncepty
- Základní cvičení (videa)
- Základní techniky (videa)
- Etiketa v aikido
- Semináře přinášejí novou inspiraci
- Zkoušky a stupně – schody našeho rozvoje
- Aikido je cesta
- Slovník pojmů
- Další zdroje informací
Tuto příručku napsal Martin Švihla © 2019–2024
jako doplněk Základního kurzu aikido v našem klubu.
Tento text je určený pro vnitřní potřebu klubu Aikido Praha Vinohrady, z.s.
Jakýkoliv prodej, šíření nebo kopírování tohoto materiálu nebo jeho částí bez písemného souhlasu Aikido Praha Vinohrady, z. s. jsou porušením autorského zákona a jsou zakázány.
Děkujeme za pochopení a respektování tohoto sdělení.