7 věcí, které vám pravidelné cvičení přinese do života
Cílem našeho cvičení není mít největší svaly, vyhrát olympiádu nebo každého přeprat. Pohyb nám může do života mnohem více. Cílem našeho cvičení je zdraví, vyrovnanost, více energie, návrat k sobě, osobní mistrovství nebo štěstí… a mnohem více.
1. Pravidelný pohyb = zdraví
V Číně mají přísloví “Jste tak staří, jak stará je vaše páteř.” Sezením u počítače naše páteř rozhodně nemládne, a naopak pravidelným pohybem se i starší lidé dokážou udržet v úctyhodné fyzické i duševní kondici. Dokonce i podle některých lékařů západní medicíny je fyzický pohyb jedním ze základů zdraví, spolu se spánkem, dobrou stravou a vyváženým životním stylem.
2. Více energie, více radosti ze života
Pohyb neslouží k tomu, abychom se vyčerpávali. Pohyb slouží k tomu, abychom měli více energie, více chuti do každodenní práce a více radosti ze života. Pohyb nás oživuje, pohyb nás vrací do přítomnosti, pohyb nám dává příležitost zažít tento svět doopravdy a ne v myšlenkách a představách.
Ideální je najít si takovou dlouhodobou pohybovou aktivitu, která tělo oživuje, místo aby ho zraňovala a která vám energii dodává místo, aby vás vyčerpávala. Aikidó je jednou z mnoha.
3. Návrat k sobě, posílení středu
V současném světě je lehké ztratit rovnováhu, zapomenout na sebe a rozplynout se v každodenním kolotoči “povinností” a požadavků společnosti. Když si pravidelně každý den najdete čas sami na sebe a zacvičíte si, znamená to, že začínáte mít svůj život ve vlastních rukách. Věnovat pravidelně nějaký čas svému tělu, zdraví, rovnováze a rozvoji znamená, že budujete návyk věnovat se sobě, zvyšujete svoje sebevědomí, sebedůvěru a sebehodnotu. Už to je v dnešní společnosti zázrak.
Navíc, pokud je vaše cvičení všestranné a vyvážené, pokud vám dává zpětnou vazbu a prostor k pokrokům, posilňujete cvičením své centrum – to místo, kde jste doma a z kterého můžete tvořit ve světě. V dnešním roztěkaném světě svoje centrum dnes potřebujeme více než kdykoliv předtím.
4. Rovnováha mezi tělem a myslí
Naše civilizace v současnosti preferuje myšlení, tedy “hlavu”… A tělo strádá na 100 způsobů – u počítače, na nekonečných poradách, v autě, nad smartphonem. Pokud však chceme být opravdu produktivní, autentičtí, tvořiví… potřebujeme mít nejen hlavu v oblacích, ale také nohy na zemi. Potřebujeme tělo plné energie, ve kterém se cítíme pohodlně, bezpečně a kompetentně. Tělo, se kterým zvládneme všechny nástrahy civilizace.
Ve středověkých klášterech byl základem rozvoje koncept “Ora et labora – … modlitba a práce. Avšak práce byla tehdy fyzická a navíc v přírodě. Pokud je vaše práce mentální, potřebujete na svůj vyvážený rozvoj dvojici “meditace a cvičení”. Aikidó nabízí obě stránky.
5. Uvolnění stresu a emocí
Když antilopu v africké savaně nahání lev a antilopě se povede utéct, její stádo ji nechce přijmout zpátky – protože je plná stresových hormonů po prožitém nebezpečí a stádo nechce mít u sebe nevyrovnané kusy. A tak antilopa musí jít kousek stranou a několik hodin ztrávit uvolňováním napětí ze svého těla – vytřásáním, podivnými poskoky a válením sudů. Jakkoliv vtipně u toho ta antilopa vypadá, když se jí takto povede svalového napětí a stresových hormonů zbavit, může se vrátit do svého stáda.
I my lidé potřebujeme někdy uvolnit napětí ze stresu, strachu nebo hněvu. Avšak navzdory populárním článkům, stresu se mlácením do polštáře nezbavíme – výzkumy ukázali, že to spíše zvedá úroveň agrese. K odplavení stresu potřebujeme pohyb střední intenzity, do kterého se zapojuje celé tělo a ve kterém se napětí z těžkého dne postupne vyplaví.
Zakladatel aikido tomuto procesu říkal “misogi” – očišťování. Aikido slouží i k tomuto účelu uvolnění, pouštění nepotřebného, vyčistění hlavy. To je jeden z důvodů, proč se po tréninku cítíme tak svěže.
6. Cesta k osobnímu mistrovství
Aikidó je Cesta – tedy proces postupného zlepšování sebe sama. Rozvíjíme v něm schopnost učit se, zapojit se i udělat si odstup, komunikovat, řešit konflikty, vidět věci pozitivně… Tím, že postupujeme po této Cestě, roste i naše kompetence tvořit v běžném životě.
Každé cvičení, pokud není samoúčelné (tedy pohyb pro pohyb) je
7. Štěstí jako bonus
U cvičení se vylučují také hormony štěstí… a vy určitě chcete mít ve svém životě štěstí. Štěstí není něco, co se dá koupit nebo vynutit. Avšak – štěstí se dá vytvářet – například pravidelným cvičením nebo poctivou prací.
Podívejte se také na článek Jsem pohodě? Cvičím. Nejsem v pohodě? Cvičím víc.
Hezké je, že všechno co jsem tady napsal začíná platit od prvního tréninku a na každém dalším tréninku je to lepší. Avšak když s cvičením přestanete, začne to postupně vyprchávat.
Jednoduše – výše uvedené body platí, když cvičíte pravidelně a dlouhodobě. Pokud jste to ještě nezažili, doporučuji vyzkoušet. A pokud to už děláte a líbí se vám to, doporučuji v tom pokračovat.
Přeji vám hodně štěstí!
Martin Švihla
Poznámka pod čarou:
Samozřejmě, aikido (nebo tai-ji, golf, jóga, běhání…) může ve vás rozvíjet všechny tyto body nebo také žádný z nich. Aikido je totiž pouze nástroj – a každý nástroj se dá používat na (sebe)tvoření nebo (sebe)zničení.
Záleží tedy hlavně na vás, jak ke svému cvičení přistupujete. Je dobré ptát se otázky jako jsou tyto: Děláte ho pro zdraví, nebo abyste byl “tvrdý chlápek” / “železná žena”? Cvičíte pro radost, nebo je motivace masochistická? Zlepšujete svůj vztah k lidem, nebo jste více a více povýšený? Uvolňujete svá omezení, nebo se utvrzujete ve svých přesvědčeních?
Skvělé je, že každý si může svobodně vybrat.