Aikido v čase koronaviru – jak posílit svoji imunitu (nejen pro aikidisty)
Aikido nás učí, jak přijmout, využít a zlepšit jakoukoliv situaci a zároveň se u toho něco nového naučit. Jak můžeme toto umění aplikovat na současnou situaci kolem epidemie koronaviru? Jak to udělat tak, že se po všech bezpečnostních opatřeních a tréninkové pauze setkáme v lepší kondici a zdravější než před nimi?
Teď máme příležitost trénovat aikido v každodenním životě.
(V tomto článku nepíšu o prevenci typu “mytí rukou” – postupy ochrany před viry jsou popisovány často a dostatečně jinde. Tady je například hezké praktické shrnutí podložené vědeckým výzkumem. Následující článek je o posílení osobní imunity.)
Obyčejné věci a selský rozum
O koronaviru je stále ještě málo informací, několik věcí je však téměř jistých. COVID-19 je respirační onemocnění (tedy napadá hlavně dýchací cesty), a i v epidemii zůstává velká část populace zdravá a naše odolnost vůči viru závisí hlavně od naší imunity. Od čeho v tomto případě závisí naše imunita?
- Dostatečný spánek – dobrý odpočinek je základ! Spát v noci 8–9 hodin, ideálně jít spát před 23. hodinou, chvilku si zdřímnout po obědě. Ještě jednou: dobrý spánek je důležitý!
- Pitný režim – lékaři doporučují pít hodně a často a tím udržovat sliznice vlhké (Na Taiwanu, který epidemii zvládnul, doporučovali autority pít teplou vodu)
- Jídlo – dobře, pestře a pomalu jíst. Každý potřebuje trochu jiné jídlo a já předpokládám, že víte, co a proč jíte a jak na vás jídlo působí.
- Antioxidanty a “doplňky stravy” – taková obecná klasika: ovoce, zelenina, hodně vitamínu C. Každý máte určitě navíc vlastní triky – někdo preferuje bylinky, někdo houby, jiný zelený čaj nebo zelené potraviny.
- Pohyb na čerstvém vzduchu – čestvý vzduch, slunce, stromy kolem a vysoké nebe nad hlavou zvyšují imunitu tak nějak automaticky…
Teď máme čas si všechny tyto věci dopřát!
(Naopak příliš alkoholu, kouření a užívání jiných substancí naše tělo oslabují.)
Fyzické cvičení pro zdraví
Pravidelný pohyb je důležitá součást osobní imunity. Dopřejme si pohyb ideálně 2x za den 10–20 minut v intenzitě přiměřeně naší kondici. To, co hledáme, je pravidelnost a zlatá střední cesta (extrémy imunitě nesvědčí).
Pár tipů:
- Aikido rozcvička – naše rozcvička je jednoduchá, avšak když ji děláme pravidelně, je to výborné zdravotní cvičení. Pamatujete si ta cvičení? Pokud ne, čtěte dále.
- Mávání rukama – toto vynikající a univerzální cvičení je součástí naší rozcvičky, probudí a rozproudí celé tělo – podrobné informace i s videem najdete v tomto článku. Pokud si z toho uděláte jádro svého domácího cvičení, doporučuji mávat 5–20 minut.
- Makko-hó – tato sestava pochází ze shiatsu, natahuje celé tělo a všechny jeho energetické dráhy – je výborné i na zklidnění před spaním. Na google najdete mnoho variant, já doporučuji toto obrázkové PDF od Jana Pletánka (z jeho stránek Taiji Pardubice)
Cvičení výše jsou jen základ. Každý z vás pozná desítky dalších cvičení (základní kroky, cvičení na centrum, se zbraněmi, energetická nebo dechová cvičení…), takže si můžete svoje každodenní individuální tréninky poskládat tak, jak potřebujete. 😉
Samozřejmě, doporučuji cvičit v zdravém a dobře větraném prostoru.
Veselá mysl – půl zdraví
“Mysl obyčejného člověka je zaplavena optimismem a lehkostí pokaždé, když se mu podaří zdolat nějaký problém. Sklíčenost přichází tehdy, je-li člověk něčím udolán a zdeptán. Mít optimistické rozpoložení mysli znamená putovat za osvícením, být v depresi nakonec znamená žalář.” napsal v sedmnáctém století samuraj a zenový mistr Šósan.
A český klasik Švejk k tomu dodal: “To chce klid.”
Jak na to za daných okolností?
- Nebrát si zprávy příliš osobně – novináři jsou placeni za vytváření drámy a pokud ji konzumujeme příliš často, můžeme začít klesat na duchu. Řešení je omezit sledování zpráv a Facebooku a netrávit příliš času stěžováním si na situaci. Ta je totiž taková jaká je – naše stěžování ji nezmění, jen nás oslabuje.
- Regulace stresu – stres oslabuje imunitu. Takže pokud cítíte, že na vás život tlačí příliš, zkuste najít způsob, jak si udělat odstup a pohodlí. Pomoci můžou i spánek, procházka nebo cvičení, zmíněná výše.
- Zdvořilost a laskavost – už teď si začínají lidé navzájem nadávat kvůli rozdílným názorům na situaci a neuvědomují si, že tím otravují vzduch hlavně sami sobě. Zdvořilost a laskavost jsou v aikidě jádrem našeho cvičení – a teď máme příležitost procvičovat je pod tlakem situace. Pozdravit, poprosit, poděkovat… a, pokud je to možné, situace řešit s úsměvem a humorem. 🙂
- Příjemná společnost – trávit čas s lidmi, které máme rádi, a se kterými nám je dobře, hrát si s dětmi…
- Využít ten čas – mnoho z nás bude mít nuceně více času než obvykle. Můžeme dělat věci, které jsme už dávno chtěli: tvořit, číst si knížku, naučit se něco nového…
O tom je vlastně celý tento článek. Dostali jsme chvíli času navíc – dokážeme ho využít pro sebe?
Napsal: Martin Švihla