Nebyli jsme ve válce – pracovali jsme, cvičili a tvořili
Média prezentovala situaci kolem koronaviru jako válku, ve které zdravotníci bojují proti nepřátelskému viru v první linii a obyčejní lidé mají přerušit své běžné životy, zalézt do krytu a pasivně čekat na rozhodnutí “odborníků” a “odpovědných”.
V našem aikido klubu jsme nebyli ve válce a neměli jsme nepřítele. Samozřejmě, že jsme se přizpůsobili dění kolem i všem změnám. Avšak pracovali jsme a cvičili dále. A učili jsme se nové věci.
Cvičili jsme doma, po internetu, točili jsme videa, psali články, komunikovali více online. Dostali jsme příležitost tvořit a přispívat společnosti jiným způsobem, a tak jsme ji využili. Zjistili jsme, že život přináší různé situace a omezení – a na nás záleží, jestli je zvládneme. A jestli pokračujeme ve cvičení – protože to pomáhá zvládat i hodně nestabilní časy.
Chcete vědět více o tom, jak jsme strávili čas “v karanténě”? Začali jsme článkem “Aikido v čase koronaviru – jak posílit svoji imunitu (nejen pro aikidisty)”, a pak jsme ve stejném duchu pracovali celé 3 měsíce. Tady je výběr z našich aktivit:
- dělali jsme online tréninky pro děti i dospělé
- točili jsme videa “domácí tělesná výchova” – aby rodiče mohli cvičit s dětmi doma
- další videa jsme natáčeli pro naše dospělé členy, hlavně pro začátečníky
- zapůjčili jsme našim členům na doma žíněnky a dřevěné zbraně
- posilovali jsme naši online komunitu
- hned jak to šlo jsme dělali pravidelné cvičení venku
Online tréninky
Hned po vyhlášení nouzového stavu jsme přes aplikaci Zoom začali s online tréninkami pro dospělé. Jejich náplní bylo cvičení se zbraněmi, základní pohyby, technika útoků, posilňování, natahování, dechová cvičení… bylo překvapivé, kolik se toho dá udělat v aikidě bez partnera.
Někdy se nás na online tréninku sešlo téměř třicet a mnohým z nás to pomohlo zůstat u pravidelného pohybu a překonat psychicky náročný čas karantény. Jeden z členů o tom pak napsal:
“Chtěl bych tobě a Vandě moc poděkovat za online aikido. Bylo to pro mě během posledních týdnů záchytným bodem pro uvolnění a radost – a taky pro časovou orientaci v týdnu. Když to reflektuji, bylo to o dost jiné cvičení jak v Sokolovně, ale právě tím pokračování se vším všudy (pozdrav na začátku a na konci, kimono, stejný čas) to mělo stejně skvělou atmosféru. Přestože jsme měl někdy pocit, že mi to nejde, mě to myslím hezky potrénovalo v trpělivosti :)”
Když se ukázalo, že karanténa bude trvat déle, zavedli jsme i online tréninky pro skupiny dětí a mládeže. Takže náš rozvrh byl najednou pořádně plný:
Aby naši členové mohli cvičit i doma, zapůjčili jsme mnohým klubové žíněnky i dřevěné zbraně.
Videa pro děti – domácí tělesná výchova
Když stát zavřel školy, zjistili jsme, že hodně rodičů zůstalo doma s dětmi, které mají v karanténě ještě méně pohybu než obvykle. Takže jsme začali točit videa s cvičením, které by mohli použít nejen rodiče malých aikidistů ale všichni rodiče, kteří si chtějí se dětmi zacvičit. Postupně jsme vytvořili sérii několika článků s inspirací pro “domácí tělesnou výchovu”:
- 6 videí: cvičení pro rodiče a děti v karanténě (domácí tělesná výchova 1. díl)
- 4 videa: cvičení pro rodiče a děti v karanténě (domácí tělesná výchova 2. díl)
- Základní zvířátka: 7 videí s různými druhy lokomoce
- Hry a cvičení ve dvojici (nejen) pro děti: 5 videí
Spolu jsme natočili 27 videí pro různé věkové kategorie, se kterými jsme se zapojili do iniciativy “Sportem proti viru” Národní sportovní agentury. V průběhu karantény tato videa vidělo několik desítek tisíc lidí.
Videa pro dospělé
Zároveň jsme zveřejnili 15 instruktážních videí pro dospělé – beze zbraní i se zbraněmi. Hlavně pro začátečníky, aby měli informace, jak můžou cvičit doma i mimo online tréninky.
Fungovalo to, jeden z členů nám napsal:
“… opět musím poděkovat za cvičení po netu. Dává mi to pocit, že vše pokračuje a žádný virus tady není. Že normálně pokračují tréninky aikida. A to mám na mysli plnohodnotné tréninky v tělocvičně. Za těch pár onlinovek jsem se naučil pomalu více než na hodinách základního výcviku. Ano opravdu mám ten pocit. Dostávají se mi ty kroky a pohyby pěkně pod kůži. Je pravda, že si denně alespoň chvilku zacvičím s džo, nebo si jen tak chodím kroky. Abych nezapomněl. Jak už jsem psal tak džo jsem si opravdu oblíbil. Vozím si ho i na chalupu a cvičím na zahradě točení a sestavy. Takže podtrženo sečteno super paráda.”
Cvičení venku
A začátkem května, když vláda povolila sportování venku, jsme nabídli jeden trénink na sportovním hřišti Sokola Vinohrady. Pravidelně se nás tam scházelo přes 20, cvičili jsme ve velkých vzdálenostech se zbraněmi.
Online komunita
Během karantény jsme s našimi členy i ostatními kluby hodně komunikovali online. Pro náš klub jsme vytvořili velmi aktivní soukromou skupinu na Facebooku, rozesílali jsme desítky newsletterů, v tom největším “uzavření” společnosti jsme si hodně telefonovali. Naši učitelé a učitelky měli každý týden online schůzku, kde diskutovali o dalším postupu.
Po tom všem, na konci karantény, jsme dostali mail, který ty tři měsíce krásně shrnul:
“skoro je mi líto, že to končí. Těším se na tatatmi to je pravda. On-line cvičení bylo ale něco nového, zajímavého. Bylo to objevování pohybu, objevování představy toho druhého. Cítil jsem pohyb těla a uvědomoval si, když jsem něco dělal špatně, nebo naopak dobře. Tím, že jsem v té předsíni byl sám musel jsem se spolehnout sám na sebe. A pokud člověk zjistí, že to jde, získá větší důvěru v sebe sama. Vím to, protože jsem to zažil několikrát už v pracovním životě. Být hozen do vody a plavat. A ten pocit, to zjištění, že jsem se neutopil a plavu, ten je k nezaplacení. Člověka to strašně posílí. Díky tobě a tvým tréninkům po síti se mi něco podobného stalo i v aikidu. Jsem stále začátečník i když mi džo létá v ruce skoro samo. Ale při cvičení na zahradě cítím, že je to lepší a lepší. Tak Martine, díky za cvičení a díky za to, že jsme zůstali spolu i na dálku.”
Opravdu, nebyli jsme ve válce
Jen jsme pro vzniklou situaci použili principy aikida:
- zůstali jsme uvolnění a zároveň aktivní
- prozkoumali jsme situaci ve společnosti
- přizpůsobili jsme se a zároveň jsme našli způsoby, jak můžeme pokračovat v naší cestě
- kráčeli jsme dál vpřed
Zdá se, že koronavirus nás v mnoha ohledech posílil. A my víme, že žít a cvičit můžeme i za velmi neobvyklých podmínek. A že spolu dokážeme zvládnout i těžké časy. Díky vám všem, kteří jste se na tom podíleli, byla to skvělá zkušenost!
A co bude dále?
Od konce května už, v mírně omezeném rozvrhu, cvičíme společně v tělocvičně. S naším učitelským týmem jsme si udělali pracovní víkend v přírodě na Svobodném statku, zhodnotili situaci a plánovali naši další činnost.
V červnu chystáme malé semináře pro děti i dospělých, abychom si vynahradili dva měsíce bez tréninků. Na léto máme naplánovanou letní školu na Vysočině a intenzivně připravujeme novou sezónu. Život i trénink pokračují.