Základní principy aikida
Mnoho lidí zajímá na aikidu jeho filozofie a základní hodnoty: konstruktivní řešení konfliktů bez zbytečného násilí, soulad se sebou i svým okolím, svobodný projev a zároveň respekt k druhým, vzájemná podpora, přirozenost a uvolněnost, díky kterým se zbavujeme strachu a stresu…
Zázrak aikida spočívá v tom, že tyto ideály dokáže proměnit ve skutečnost – jednoduše tím, že je cvičíme v každé technice. Protože to, co trénujeme, tím se stáváme.
Takže cvičením technik a přirozeným pohybem si osvojujeme kvality, díky kterým můžeme zlepšovat naše životy.
Dokážete ve cvičení a také na následujících řádcích najít principy, které mohou obohatit váš každodenní život? Pokud ano, cvičení aikida může krok po kroku měnit váš vztah k sobě i k okolnímu světu.
PŘIROZENÝ VZPŘÍMENÝ POSTOJ
Jeden začátečník mi po pár týdnech kurzu prozradil, že si začal všímat, jak stojí, když čeká na zastávce na autobus. A že se jeho postoj stává více vertikální a uvolněný. To je ohromný pokrok, řekl jsem mu. Protože přirozený vzpřímený postoj je jedna část toho, co z nás dělá lidi. A také je to jeden z nejdůležitějších principů aikida.
Když stojíme v přirozené vertikále, naše tělo může být uvolněné a zároveň máme skvělý přehled o tom, co se děje kolem. A když je potřeba, dokážeme reagovat na situaci a pohybovat se volně v jakémkoliv směru.
Ve vzpřímeném postoji se nám lépe dýchá, takže se do naší krve dostane více kyslíku, tím jsme zdravější, odolnější a náš mozek má kapacitu pro jasnější přemýšlení.
Když jsme vzpřímení a uvědomujeme si sami sebe, jsme ukotvení ve svém středu, máme odstup od každodenních záležitostí a zároveň je můžeme vykonávat ve větší pohodě a s větší lehkostí. Tak nějak přirozeně vidíme svět ve světlejších barvách, jsme laskavější k druhým lidem, otevřenější novým věcem a krok po kroku si osvojujeme optimistické nastavení mysli.
Je něco z toho zajímavé i pro vás? Tak jednoduše právě teď zkuste tohle: uvolněte pohled, vydechněte ústy, povolte ramena, vnímejte nohy na zemi, zvedněte hlavu a položte svůj pohled na horizont. Jaký je to pocit?
TĚLO A MYSL
V aikidu cvičíme a rozvíjíme tělo i mysl – učíme se je používat přirozeně, efektivně, jednoduše. A také se učíme, jak dosáhnout souladu mezi tělem a myslí, mezi tím co děláme a co si myslíme.
Co se týče rozvoje těla, nemusíte se na začátku snažit být silní nebo rychlí, to přijde časem. Všímejte si koordinace svého těla, obzvláště toho, co dělají vaše nohy. U základních technik obvykle platí, že je vytvoříte pohybem vašich nohou, zatímco paže zůstávají před vámi a uvolněně stoupají a klesají.
Když se učíme techniku, občas se nám stane, že pohyb těla příliš kontrolujeme myslí. To je v pořádku, avšak když už známe obrysy techniky a tělo umí jednotlivé kroky, můžeme mysl uvolnit a tím dovolit tělu, aby se technika „stala“ sama a plynule. Toto uvolnění a otevření mysli oceníte, hlavně pokud ve svém životě pracujete „hlavou“. Aikido není přílišné přemýšlení, aikido je příjemný zážitek!
Ke cvičení a synchronizaci těla a mysli nám slouží zejména technika aikida. Recept na nekonečný rozvoj je vlastně velmi jednoduchý. Vytvořte záměr ve své mysli (představu techniky) a vykonejte ten záměr svým tělem (udělejte techniku). Pak pozorujte výsledný pohyb, upravte svůj záměr podle předchozí zkušenosti (mysl) a udělejte opět techniku (tělo). Takto se budete stále zlepšovat a zároveň budete více a více propojovat svoje tělo s myslí.
PARTNEŘI: TORI A UKE
Většina technik se v aikidu cvičí ve dvojicích. Ten, který vykonává techniku, se japonsky nazývá tori, jeho partner je uke (ten, který útočí a pak přijímá techniku). Obvykle si tito dva po odcvičení čtyř technik role vymění.
Cílem techniky aikida není pomstít se útočníkovi za útok, ale oboustranný rozvoj. Ve dvojici tedy naproti sobě stojí partneři a ne nepřátelé, soupeři nebo protivníci. Tohle je v aikidu velmi důležité, jsme partneři, kteří si navzájem pomáhají růst, kteří se navzájem podporují.
Zároveň jsou obě tyto role stejně aktivní, takže rozvíjet se můžete v obou. I když to na první pohled vypadá, že uke jenom zaútočí a pak spadne, přijetí techniky (ukemi) je umění, které musíme rozvíjet stejně jako znalost technik. Aby tori mohl cvičit techniku, potřebuje mít ukeho, který ji dokáže přijmout, který pro ni dokáže vytvořit logické podmínky. A čím lepší je uke, tím lepší techniku může tori zacvičit.
V těchto dvou rolích se obvykle střídáme po čtyřech zacvičených technikách. Tedy, jeden z partnerů cvičí čtyři techniky a pak druhý cvičí čtyři techniky. Číslo 8 je v mnoha asijských tradicích považováno za symbol vyjadřující „všechno“. Takže po osmi technikách je cyklus úplný a vy můžete začít znovu.
ÚTOK V AIKIDU
Aby tori mohl cvičit aikido techniku, potřebuje útok, se kterým jeho technika bude pracovat. V aikidu začínáme obvykle s velmi jednoduchými a statickými úchopy, které nám umožní cvičit techniku pomalu a tak se ji naučit. Pak se přidávají seky, na kterých se učíme pohyb dopředu a načasování. Pak přibývají pevná držení, přímé údery a kopy, kombinované útoky nebo útoky zezadu. Součástí cvičení aikida je také práce s více útočníky nebo obrana proti zbraním.
Součástí útoku je samozřejmě schopnost přijmout techniku − tedy ztratit rovnováhu a v pravý čas použít pád, kterým chráníme své tělo před zraněním. Útok a přijetí techniky se dá také chápat jako cvičení, které nás učí projevit svůj záměr, přizpůsobovat se situaci a bez předsudků přijímat to, co přichází.
ANATOMIE TECHNIKY
Každá technika se skládá ze vstupu, vedení a dokončení. Vstup je přesun těla (taisabaki), který toriho přenese z prostoru ohroženého útokem na bezpečné místo, ze kterého může kontrolovat ukeho. Následuje vychýlení a vedení ukeho, které končí jeho znehybněním (osae) nebo hozením (nage). Do každého útoku se dá vstoupit několika způsoby a každý způsob umožňuje jiné vedení a jiné dokončení.
Začátečníci se učí základní formy vstupů a technik podobně, jako se tanečníci učí základní kroky a figury. Cílem cvičení těchto jednoduchých forem není zápas, ale rozvoj těla a získání potřebných zručností. Až později se přidávají nesčetné variace těchto základních forem, které přinesou do cvičení svobodu a z aikida se stává víc a víc účinné bojové umění.
Na základním kurzu se setkáte s pěti základními technikami, u každé se naučíte dvě varianty. Jak je budete poznávat, zjistíte, že techniky se skládají z několika základních kroků, které provádíme v různém pořadí nebo v jiném úhlu k partnerovi. A objevíte, že techniky aikida jsou vlastně velmi logická skládačka a zároveň přirozený pohyb vašeho těla.
A když už mluvíme o základních krocích – funkčnost technik zabezpečuje pohyb vašich nohou. Pohyb nohou vás přenese na bezpečné místo, pohyb nohou vychýlí partnera. Když se vaše nohy pohybují, trup může zůstat vzpřímený, ruce mohou zůstat uvolněné a vy se můžete při cvičení usmívat.
UČÍME SE POHYB A UŽÍVÁME SI POHYB
Máte někdy u cvičení pocit, že pohyb příliš kontrolujete svojí myslí? A stalo se vám, že jste se uvolnili a pohyb se stal úplně sám? Oba tyto způsoby pohybu jsou potřebné pro náš rozvoj.
Když se učíme nový pohyb, nové kroky nebo novou techniku, musíme tělo řídit svojí myslí. Pozorujeme, kontrolujeme, zkoumáme, vědomě zlepšujeme to, co děláme. Na jedné straně víme, co děláme, ale na druhé straně je náš pohyb umělý, sekaný a často se v něm ztrácíme.
Když chceme pohyb udělat volně, plynule a přirozeně, musíme povolit kontrolu mysli a důvěřovat tělu, že pohyb zvládne, že ho umí udělat samo. Aikidó je přirozený pohyb. Když dáme tělu prostor, najednou ho začneme vnímat a užívat si pohyb i kontakt s partnerem. Najednou intuitivně cítíme, kdy se technika povedla a co máme ještě zlepšit. A hlavně – cvičení se stává meditací v pohybu a čistým potěšením.
Pro naše cvičení potřebujeme mentální analýzu a pochopení toho, co děláme, a zároveň potřebujeme nechat tělo, ať se pohybuje přirozeně. Od prvních tréninků se setkáváme s těmito dvěma přístupy a hledáme mezi nimi rovnováhu.
CVIČENÍ NA KOLENOU, CVIČENÍ V POSTOJI
Techniky se dají cvičit ve třech úrovních. Pokud jsou oba partneři v postoji, nazývá se cvičení tači waza (v postoji probíhá většina tréninku aikido). Pokud oba partneři klečí na kolenou, jde o suwari wazu. A pokud uke stojí a tori klečí, mluvíme o hanmi hantači waze.
I když se ve všech třech úrovních cvičí podobné techniky ze stejných útoků, každá úroveň má svá specifika a zdůrazňuje jiné principy a strategie. Doslova se v nich učíme, jak v jakékoliv situaci respektovat svoje omezení a zároveň využívat svoje silné stránky. Tači waza umožňuje svobodný pohyb v prostoru, suwari waza zase rozvíjí sílu dolních končetin a správné použití kyčlí a pasu. Hanmi hantači waza znevýhodňuje toriho, protože na kolenou je nižší než uke, takže musí efektivně používat svoje tělo a kompenzovat výškovou nevýhodu správným vstupem a technikou.
Na kurzu většinou pracujeme v postoji, avšak kvůli rozvoji pohyblivosti nohou si vyzkoušíte i trochu cvičení na kolenou.
OMOTE A URA
Téměř každá z technik se dá vykonat dvěma způsoby − japonsky se jim říká „omote“ a „ura“. Omote je přímější varianta, která prochází přímo středem útoku a přesměruje ho, naproti tomu ura je kruhová forma, která útok prodlužuje a vede dál až k jeho neutralizaci.
Omote a ura jsou dvě strany téže mince (v našem případě techniky), omote se obvykle provádí v prostoru před partnerem, ura za ním.
U omote se učíme být přímí, rozhodní a odvážní, abychom prosadili svůj směr. Naopak u ura se učíme více vnímat, splynout, přijmout směr toho druhého a jít spolu. Která z těchto dvou možností je pro vás osobně známější a pohodlnější? Omote nebo ura? Obě tyto kvality se nám hodí u cvičení aikida, v případném konfliktu i v každodenním životě.
IRIMI A TENKAN
První kroky, které se na trénincích učíme, tvoří základní otočení „irimi tenkan“ – krok (irimi) a otočka (tenkan).
Irimi je přímé vstoupení, tenkan je otáčení. Irimi nám umožňuje přesunout tělo z linie útoku, potkat partnera a převzít kontrolu nad situací. Neutíkáme, nevyhýbáme se tomu co přichází, jdeme dopředu a zlehka změníme úhel.
Tenkanem se pak otáčíme tak, abychom nechali útok projít a mohli se s ním spojit a vést ho. Naše centrum se stane středem společného pohybu a partner se pohybuje kolem tohoto středu.
Oba tyto pohyby nohou jsou součástí vstupů, vedení partnera i dokončení technik, často ve vzájemné návaznosti.
Irimi nás také učí jít dopředu, setkat se s výzvami, které nám život přináší. Irimi vytváří odvážnou a rozhodnou mysl. Tenkan nám umožňuje vidět prostor a možnosti kolem sebe a využít je pro řešení konfliktů. Tenkan naši mysl otevírá.
ZBRANĚ V AIKIDÓ
V aikidu velká část technik beze zbraní pochází z japonských bojových umění se zbraněmi. Proto je cvičení se zbraněmi součástí tréninku – obvykle se používá dřevěný meč (bokken), tyč (džó) a nůž (tantó). S těmito zbraněmi můžeme cvičit každý sám (pak se jedná o suburi − nácvik technik nebo kata − sestavy), nebo ve dvojicích.
Pokud oba partneři mají zbraň, cvičí sestavu připomínající šerm − jeden útočí a druhý se brání. Pokud má zbraň pouze uke, cvičí tori obranu proti útoku mečem, tyčí nebo nožem (mluvíme pak o tačidori, džódori resp. tantódori) a techniky končí odzbrojením útočníka. Pokud má zbraň tori, uke se snaží zabránit jejímu použití nějakým úchopem a tori pak cvičí techniky aikido se zbraní.
Práce se zbraněmi nám pomáhá pochopit logiku technik beze zbraní a navíc rozvíjí dobré držení těla, sílu v centru těla, pozornost, rozhodnost a přesnost.
V kurzu pracujeme hlavně s mečem. Pro začátečníky je vždy zajímavé vzít ho poprvé do rukou a zkusit si jednoduché seky. Můžete si pak všimnout, jak během kurzu zvládáte i složitější pohyby a delší sestavy. Váš záměr i kontrola meče budou časem mnohem jasnější a uvolněnější.
Později, na trénincích po kurzu, se seznámíte i s džó a tantó.
JAPONSKÁ KULTURA
Aikido vychází z japonské kultury a mnoho z nás japonská kultura právem fascinuje. V aikidu rozvíjíme principy jako „šisei“ (přirozený vzpřímený postoj), „mušin“ (prázdná a otevřená mysl), „omote / ura“ nebo vztah mezi staršími a mladšími studenty („sempai / kohai“), které tvoří základy nejen japonských bojových umění ale doslova i celé japonské společnosti. Když je díky cvičení začneme chápat, můžeme lépe porozumět Japonsku a Japoncům.
Zároveň zjistíte, že rámec našich tréninků je tvořen japonskou etiketou. Základní úklony, sezení a pravidla, které se na aikidu naučíte, vám budou jako turistovi stačit ve všech běžných situacích v Japonsku – jejich shrnutí najdete v jedné z dalších kapitol.
A také se u cvičení postupně naučíte pár japonských slovíček a frází – některé z nich se vám můžou hodit v běžném životě. Malý slovníček jsme pro vás připravili na konci této příručky.
SEBEOBRANA
Někteří začátečníci přicházejí na aikido kvůli tomu, aby se naučili bránit. A my od prvního týdne děláme na tréninku věci, které mají zlepšit vaši schopnost chránit svoje tělo v případě fyzického nebezpečí. Jen to někdy není zjevné na první pohled – sebeobrana je totiž něco úplně jiného než to, co předvádějí akční filmy.
Učíme vás padat, protože úrazy z pádů jsou mnohem častější než úrazy způsobené nějakým násilím.
Učíme vás stát vzpřímeně a dívat se kolem sebe, protože když máte přehled o okolí a vnímáte situaci, dokážete předejít nebezpečí mnohem dříve, než nějaké nastane.
Posilňujeme vaše tělo a učíme vás, jak vaši sílu zaměřit jedním směrem, takže jste mnohem silnější, než jste si kdy dokázali představit.
Učíme vás zůstat uvolnění v nenadálém ohrožení, takže neztuhnete a můžete konat – utíkat nebo bojovat.
Učíme vás vstoupit přímo doprostřed útoku nebo se naopak vyprostit z úchopu – první krok techniky obvykle skrývá i její bojovou aplikaci.
A tyto věci děláme prakticky v každé technice, volně a přirozeně, takže se je vaše tělo naučí a udělá, když bude potřeba.
Opravdu, většina aktivity na našich trénincích rozvíjí schopnost jednat přiměřeně v ohrožující situaci. A vy můžete o našem cvičení přemýšlet i jako o cvičení sebeobrany.
Avšak v aikidu je mnohem více, než jen bojování s druhými lidmi. Sebeobrana totiž není naším hlavním cílem, je „jenom“ důsledkem našeho cvičení.
Obsah příručky pro začátečníky
- Úvod pro začátečníky
- Dělám to správně?
- Tajemství je… pravidelné cvičení
- Základní koncepty
- Základní cvičení (videa)
- Základní techniky (videa)
- Etiketa v aikido
- Semináře přinášejí novou inspiraci
- Zkoušky a stupně – schody našeho rozvoje
- Aikido je cesta
- Slovník pojmů
- Další zdroje informací
Tuto příručku napsal Martin Švihla © 2019–2024
jako doplněk Základního kurzu aikido v našem klubu.
Tento text je určený pro vnitřní potřebu klubu Aikido Praha Vinohrady, z.s.
Jakýkoliv prodej, šíření nebo kopírování tohoto materiálu nebo jeho částí bez písemného souhlasu Aikido Praha Vinohrady, z. s. jsou porušením autorského zákona a jsou zakázány.
Děkujeme za pochopení a respektování tohoto sdělení.