Základní zvířátka: 7 videí s různými druhy lokomoce
Zvířecí lokomoce jsou vynikajícím cvičením pro koordinaci, sílu, pohyblivost i fyzičku. Hodí se jako základ mnoha her pro děti (honičky, štafety apod.), ale také jako doplňkové cvičení pro aikidisty bez omezení věku: pro posílení středu těla (core), zlepšení pohyblivosti (chodidla, prsty na nohou, zápěstí, hamstringy aj.) nebo jako koordinační cvičení. Můžete se jim věnovat kdekoli, kde máte aspoň tři metry prostoru, mohou posloužit jako rozcvičení před jiným pohybem nebo jako přestávka pro oživení těla během sedavé práce. Zabavíme se s nimi sami nebo i ve skupině s dětmi.
Sedm základních zvířecích lokomocí vám ve videích předvedou Pavel, Adam a Eliška, kteří zvířátka pravidelně cvičí s dětmi a mládeží. V článku najdete také tipy k jednotlivým lokomocím a jejich využití pro hry i samostatné cvičení.
Had – plazení
Snažíme se být co nejblíž při zemi a pracovat rukama i nohama. Vzorec pohybu je zkřížený (kontralaterální, pravá ruka se pohybuje s levou nohou a naopak). Ruce přecházejí přes osu těla (dlaň levé ruky na pravou stranu a naopak). Jako pohybovou hříčku můžete zkusit i plížení pozadu.
Plazení je i základní lokomoce ve vývoji dětí. V našem provedení se blíží spíš vojenskému plížení. Plížením rozvlníte páteř a posílíte horní i dolní končetiny.
Pes – lezení
Postavíme se na všechny čtyři a zvedneme kolena těsně nad zem. Vpřed i vzad lezeme zkříženě (kontralaterálně, pravá ruka se pohybuje s levou nohou a naopak). Snažíme se udržet spojení mezi koleny a lokty, které jakoby jely po jedné kolejnici (nevystrkovat je do stran), pánev v jedné poloze (nekroutit se) a hlavu mírně zdvihnutou. Je toho hodně – tak hlavně nezapomeňte dýchat!
Lezení je další pohyb, který přirozeně dělají děti. V naší „psí“ verzi chráníme kolena tím, že se nedotýkají země, a tím, že je nezvedneme příliš, zároveň necháme více pracovat střed těla, chodidla a ruce. Přitom se pánev nenaklání a ruce ani nohy nevystrkují do stran. Pokud je to pro vás fyzicky náročné, je to právě proto, že v tu chvíli musí naplno pracovat střed těla („core“ – svaly stabilizující trup). Zároveň je takový pohyb ale ekonomický a šetrný k vašim kloubům. Jako pejsci můžete snadno chodit vpřed i vzad (ujistěte se, že v obou případech chodíte „zkříženě“). Pokud vám to půjde, můžete jako další koordinační výzvu vyzkoušet i otáčení na místě a chození do boku (také zkříženě).
Psi začátečníci mohou na měkké podložce chodit i po kolenou. Je naopak možné kolena (a tedy i zadek) více zdvihnout nad zem – v této variantě, které někdy říkáme medvěd, si můžete pro změnu pohrát s protažením zadních stran nohou. Neslevujte ale z ekonomičnosti pohybu a spojení loktů s koleny. Nejde o rychlost ani o délku kroku.
Ještěrka
Zkusme pro začátek udělat jeden krok jako pes (výše) a pak nohu a ruku na té straně, kde jsou od sebe vzdálenější, ještě vzdálit a vytočit tělo na opačnou stranu: na té bude naopak koleno u lokte. Na rozdíl od psa se celé tělo při pohybu naklání ze strany na stranu (a ještě pohybuje nahoru a dolů), končetiny na jedné straně vybočují ven a krok je delší. Ješterka může chodit i pozadu (obojí opět „zkříženě“, tj. levá ruka s pravou nohou a naopak).
Ještěrka, neboli spiderman, je další druh lezení. Tato dá ale více zabrat dolním a hlavně horním končetinám a je i koordinačně náročnější. Na videu vidíte základní variantu. Pokud jste dost silní a chcete být ještě silnější, můžete se pokusit o co nejnižší pohyb a nejdelší krok, nebo naopak zdůraznit pohyb nahoru a dolů (budete vlastně dělat klik na jedné ruce: doporučujeme udržet přitom loket blízko u těla, vaše ramena vám poděkují).
Krab
Krab leze také po všech čtyřech a „zkříženě“, ale břichem nahoru. Snažíme se směřovat prsty na rukou dopředu – je to bezpečnější pro naše ruce. Pro větší stabilitu i lepší protažení také došlapujeme celými chodidly (nejen na patu).
Krab (nebo je to rak?) může být oproti předchozím zvířátkům spíše než na sílu náročnější na pohyblivost zápěstí, kotníků a ramen. Všimněte si při chůzi, v čem vás omezuje flexibilita: možná, že budete napadat na jednu ruku nebo vám bude dělat větší potíže došlápnout na jedno z chodidel – na vině může být i zbytečné svalové napětí, které můžete snadno odstranit. Vyzkoušejte, jestli je snazší chodit vpřed nebo vzad (většina krabů se na tom shodne). Jestli je to pro vás brnkačka oběma směry, nezapomeňte se projít i do boku (opět zkříženě). Jako další koordinační výzvu a zároveň procvičení vestibulárního aparátu, který se stará o vaši rovnováhu a orientaci v prostoru, můžete co nejladněji střídat pozici kraba a psa (tip: křížová ruka a noha zůstane na zemi, zbytek těla a končetin se otočí). Pokud chcete posílit střed těla, můžete při krabím lezení zvednout boky na úroveň kolen a zpevnit břicho.
Kačenka
Začneme první variantou kačenky na videu, kde jsou boky ve výši kolen. Pokud by to bylo příliš těžké, můžeme boky trochu zvednout. Pokud nám naopak nedělá potíže sedět na bobku s patami na zemi, můžeme zkusit druhou variantu ve videu a jít co nejníže. Snažte se vždy nohy přesouvat přímo dopředu a vnímejte svá chodidla a prsty na nohou.
Kachní chůze zaručeně protáhne i posílí celé vaše dolní končetiny. Pokud nejste příliš flexibilní, nezoufejte: kačenka se dá přizpůsobit komukoli – uvidíte, že i poměrně malé snížení boků budete po pár krocích cítit. Pokud chcete zvlášť dobře posílit svaly, které stabilizují klouby dolních končetin, tak nastavte boky do výšky kolen a choďte po špičkách – to je třetí varianta na videu.
Opice
Opice skáče bokem a střídavě přitom zatěžuje ruce a nohy. Když jsme na rukou, tak se hlava a tělo otáčí vzhůru nohama a nohy se natahují. V poloze na nohou se můžeme naopak uvolnit a nechat i paty klesnout na zem, pokud to jde.
Pokuste se ve fázi na rukou zdůraznit otočení hlavy a těla vzhůru nohama a natažení nohou: posílíte paže a ramena, protáhnete hamstringy (svaly zadní části nohou) a zapojíte střed těla. Střídání běžné a obrácené polohy stimuluje vestibulární aparát i kardiovaskulární systém. Na videu vidíte základní variantu. Zpočátku se možná budete pohybovat méně plynule, později se naopak můžete snažit o výraznější obrácení těla. Pokud se chcete soustředit na sílu rukou a středu těla, můžete zpomalit fázi, kdy jste na rukou, případně i pokrčit lokty a vytočit do stran (prsty rukou pak směřují k sobě).
Žába
První varianta na videu pro nácvik: začínáme v pozici pejska, přeneseme váhu na ruce a přiskočíme k nim nohama. Druhá varianta ve videu je klasický žabák, který se nejprve odrazí z nohou, krátce letí vzduchem, až dopadne na ruce (a přiskočí k nim nohama jako v první variantě).
Žabák (pro někoho „zajíc“) se v mnohém podobá opici, ale pohybujeme se dopředu a oproti jiným aspektům je zdůrazněné skákání: tentokrát totiž můžeme odlepit od země všechny končetiny a chvíli letět vzduchem. Takovéhle skákání, při kterém vznikají výraznější nárazy, je velmi prospěšné pro naše kosti, ať už pro posílení kostí ve věku, kdy se vyvíjí, tak pro udržení jejich hmoty, když stárneme. Oproti opici také výrazněji zatížíme svaly nohou při odrazu. Vnímejte pozorně, zda se z pravé a levé odrážíte současně a stejnou silou. Nácviková varianta (první ve videu, bez odrazu a letu) se hodí i jako cvičení do omezeného prostoru a při pomalejším provedení je to velmi dobré posilování.
Bonusová varianta: robo-žabák tolik neskáče, ale krásně vám protáhne hamstringy. Na videu není, takže budete muset trochu zapojit představivost: roztáhněte nohy více do stran a udržte nohy i paže během celého pohybu natažené: pohyb stále probíhá položením rukou dopředu, přenesením váhy a přitažením nohou. Je možné se pohybovat i dozadu (stejný pohyb pozpátku).
Hry a trénink se zvířátky pro děti i dospělé
Pro cvičení s dětmi doporučujeme zapojení základních variant těchto lokomocí do her: pro více hráčů je to nejsnažší u mrazíka nebo obyčejné baby, ale určitě vás napadnou další. Zvířata mohou například lovit dvounožce a transformovat je tak do zvířat, dokud nějací dvounožci zbývají. Pokud pohyb děti dobře zvládají, je možné povolit dva druhy lokomoce (například krab a pes), čímž zároveň procvičíme zajímavý přechod mezi různými lokomocemi, případně prvky z aikida (ukemi, šikkó). Pokud je samotná technika pohybu dobře zvládnutá a chceme se zaměřit spíše na rychlost, můžeme v pohybu závodit a/nebo si předávat štafetu. Dobré je, když se v rámci jedné dráhy vystřídají různé druhy pohybu – tím pohyb zůstane vědomý a technická stránka a bezpečnost zcela neustoupí rychlosti.
Dobrá hra, na kterou stačí jen dva hráči, je napodobování zvířátek (na videu níže). Další možnost je, že jeden vede (v chůzi případně také jako zvíře) a druhý ho sleduje jako zvířátko: partneři k sobě mohou být čelem a ten vedený udržuje vzdálenost a orientaci, jak jsme zvyklí z aikida, nebo je možné synchronizovat přesné načasování kroků: např. pravá přední psa s pravou dvounožce.
Dospělí mohou vyzkoušet všechny výše uvedené hry pro děti (zvláštně ty poslední se hodí spíše pro starší děti a dospělé aikidisty). Pokud cvičíte sami a chcete důkladně posílit střed těla nebo zapracovat na fyzičce, doporučujeme vybrat si vhodné zvíře, zvládnout ho nejprve po technické stránce, a pak se v něm pokusit pohybovat alespoň 5 minut. Není ale důvod dělat z toho nudný dril: dovolte si klidně střídat dvě nebo tři zvířata. To může být způsob, jak zařadit náročnější pohyb a doplnit ho něčím odpočinkovým, ale také, jak si z cvičení udělat pestrou pohybovou improvizaci. Nikdy ale nezapomínejte na plynulost pohybu a dech.
Přejeme veselý zvířecí pohyb!
Napsal: Adam Nohejl